Geth - Piece, maszyny i urządzenia piekarnicze.

Z lodem Ci się upiecze, łuskarki do ludu ZIEGRA

Powrót do aktualności

Temperatura, woda i lód

 

Aby przebić się na rynku piekarskim, czy też utrzymać mozol­nie wypracowaną markę istotne jest zachowanie równomier­nych i powtarzalnych właściwości ciasta w ciągu całego roku. Kon­sument wymaga dzisiaj, aby oferowane pieczywo miało wysoką ja­kość, oceniany jest wygląd, barwa, aromat i kształt. Zobowiązuje to właścicieli piekarni do stosowania technologii i urządzeń gwaran­tujących stabilną i wysoką jakość ciasta.

TEMPERATURA

W produkcji i obróbce ciast bardzo ważnym czynnikiem jest temperatura, która w bezpośredni sposób wpływa na jakość koń­cowego produktu. Jednak wielokrotnie nie ma możliwości uzyska­nia i utrzymania jej na wymaganym poziomie. Podwyższona tem­peratura wynika najczęściej ze zbyt wysokiej temperatury mąki i dodatków, zbyt wysokiej temperatury otoczenia, emisji energii cieplnej w procesie miesienia i energii powstałej w wyniku reakcji zachodzących między składnikami mąki i pozostałych surowców. Niepożądany wzrost temperatury podczas miesienia ma m.in. duży wpływ na nieodwracalną utratę tak cennych wartości, jak aromat.

WODA

Popularne schładzacze wody w wielu przypadkach nie są w stanie uzyskać żądanej temperatury, co przekłada się na gorszą jakość wypieku. Na przykład w lecie, szczególnie w bardzo ciepłe dni, „wydajność chłod­nicza” wody jest zbyt słaba do schłodzenia ciasta (co jest szczególnie nie­korzystne w przypadku ciasta francuskiego i bułek). Wysoka temperatu­ra podczas mieszenia prowadzi do przedwczesnego zużycia cukrów prostych przez drobnoustroje i ciasto traci właściwy kolor. Jak zatem po­radzić sobie z utrzymaniem stabilnej, niskiej temperatury ciasta?

LÓD

Jak się okazuje lód ma aż 5-7 krotnie większą „moc chłodniczą”, aniżeli zimna woda. Dlatego cykl produkcji ciasta z użyciem lodu można rozpoczynać bez konieczności wcześniejszego schładzania dodatków. Dozowanie lodu gwarantuje uzyskanie i stabi­lizację wymaganej tempera­tury w całym procesie obrób­ki, nawet przy wysokiej tem­peraturze otoczenia. Tylko poprzez topnienie lodu zosta­je zabrane z otoczenia tak dużo ciepła, że już na począt­ku miesienia następuje szyb­kie schłodzenie ciasta. Prze­chodzenie lodu o temperatu­rze 0OC w zimną wodę o temp. 0OC generuje bardzo dużą energię chłodniczą (335 kJ, tj. 80 kcal na każdy kilogram).

Ale nie każdy lód nadaje się do wykorzystania w piekarstwie

Lód głęboko mrożony -7OC ma skłonność do zamarzania w większe bryły. Im zimniejszy bowiem lód, tym łatwiej oddaje wil­goć, która następnie wnika pomiędzy kryształy lodu sklejając je. Efekt ten jest silniejszy im dłużej składowany jest lód. Można temu zapobiec przechowując lód w chłodniach o temp. -5OC, ale nawet wtedy podczas otwierania zbiorników ciepłe powietrze wnika do środka zmrażając kryształy lodu w bryły.

Większe kawałki lodu są nie tylko nieporęczne, trudno się dozują, ale mogą mieć ujemny wpływ na proces wypie­ku. Lód grubszy niż 1 cm, chłodniejszy niż -7OC nie roztopi się całkowicie, w efekcie ciasto ma mniej wody niż wymaga tego receptura. Ponadto w cieście tworzą się małe skupiska wodne (woda, która nie zmieszała się z mąką), które nega­tywnie oddziałują na pracę urządzeń (ciasto jest maziowa­te). Takie efekty pojawiają się najczęściej w ciastach prowa­dzonych w temp. poniżej 20OC (np. ciasto na precle, ciasto półfrancuskie itp.)

Zatem zbyt gruby, mocno zmrożony lód (-7OC) schło­dzi wprawdzie ciasto, ale nie przyczyni się do uzyskania perfekcyjnej i powtarzalnej jakości wypieków. Ucierpi na tym najbardziej struktura miękiszu i objętość wypieku. Rozwiązaniem tego problemu są małe cząstki lodu, zwa­nego lodem kruszonym/łuskowym, które rozprowadza­ją się w cieście równomiernie i topnieją całkowicie już w trakcie procesu miesienia.

Zasada działania

Struktura tego rodzaju lodu powstaje w przeciwień­stwie do lodu głęboko mrożonego, w cylindrze na we­wnętrznych ściankach. Obracająca się wężownica ze­skrobuje i wypycha go do góry, gdzie jest prasowany, ponownie zamrażany i kruszony (łuskarki niemieckiej firmy Ziegra). Dzięki temu, że lód jest prasowany, po­wstają cząstki o idealnej dla procesów miesienia grubo­ści 6-7 mm, które nie wymagają dodatkowego schładza­nia podczas przechowywania. Lód o grubości 1-2 mm rozpuszczałby się zbyt szybko.

Równomierny rozkład lodu w cieście sprawia, że energia chłodnicza nie kumuluje się tylko w centrum, ani na po­wierzchni, ale aktywuje się w każdej części ciasta. Podczas miesienia lód szybko zmienia się w wodę i wchodzi w reak­cję z mąką zapewniając wysoką elastyczność ciasta.

Lód kruszony ma temp. ok. -0,5 C, minimalnie poniżej punktu zamarzania. Nakład energii do wyprodukowania ta­kiego rodzaju lodu jest niski, a jego wydajność chłodnicza bar­n  

Podziel sie tym artykułem w social media: