Geth - Piece, maszyny i urządzenia piekarnicze.

Vitoria Ferreira Varao z Brazylii, rok 2023

Powrót do aktualności

Czy jest coś, za czym będziesz tęsknić, jak wrócisz do Brazylii?
Zdecydowanie tak! Będzie mi brakowało ludzi, których poznałam w firmie GETH i tego, jaką atencją mnie wszyscy darzyli. Będzie mi też brakowało bezpieczeństwa na ulicach.  Kultury jazdy kierowców, którzy zatrzymują się na pasach. Jeśli chodzi o jedzenie najbardziej przypadły mi do gustu placki ziemniaczane.

Jakie skojarzenia ze słowem POLSKA ma przeciętny obywatel Brazylii?
Jeśli chodzi o geografię, przeciętny Brazylijczyk wie, że Polska jest krajem leżącym w Europie, „w pobliżu” Niemiec, Ukrainy i Czech. Znamy bardziej lub mniej historię II wojny światowej 
i okres uzależnienia Polski od Związku Radzieckiego. Polska kojarzona jest też z wódką. Ogólnie ujmując Brazylijczycy kojarzą kraje europejskie z bogatą historią oraz z chłodem, w kontekście nie tylko klimatu, ale też mentalności ludzi. 

Co mile lub niemile zaskoczyło Cię w Polsce?
Miłą niespodzianką była dla mnie duża opiekuńczość i troskliwość ze strony pracowników GETH. Jest to zdecydowanie jeden z głównych powodów, dla których moje doświadczenia z programu wymiany studenckiej IAESTE są tak dobre. 

Czy przed przyjazdem miałaś jakieś obawy?
Przyjechałam do Polski w czasie, gdy toczyła się (i toczy) wojna na Ukrainie. Obawiałam się, że coś przykrego może wydarzyć się w Polsce.

Śnieg, polska szkoła, śladami II wojny

Jakie doświadczenia wyniosłaś z prowadzenia lekcji o Brazylii w polskiej szkole? 
Klasy w polskich szkołach są mniejsze, znaczące miejsce w nich ma krzyż, tego nie ma w publicznych szkołach w Brazylii. 
Młodzi Polacy kojarzą Brazylię z piłką nożną i karnawałem, jak większość obcokrajowców. Zaskakujące było jednak dla mnie to, że niektórzy interesują się naszą polityką.  

Po raz pierwszy zobaczyłaś w Polsce śnieg. Jakie to przeżycie?
Tak, pierwszy raz widziałam śnieg tutaj w Polsce! To wspaniałe przeżycie, ale euforia trwała tylko kilka dni. Doświadczenie zimy pozwoliło mi definitywnie stwierdzić, że milsze mojemu sercu są słoneczne i ciepłe dni. Nie wiedziałam, że tak trudno chodzi się po oblodzonych drogach. 

Ile pór roku ma Brazylia?
Brazylia jest bardzo duża, więc ilość pór roku zależna jest od regionu. W Sao Paulo, gdzie mieszkam, teoretycznie mamy 4 pory roku, ale wiosna i jesień nie charakteryzuje się żadnymi specjalnymi zmianami w przyrodzie. 

Byłaś w Auschwitz oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak zapamiętasz to doświadczenie?
To było absolutnie ważne i jednocześnie szokujące doświadczenie. To co zobaczyłam i przeżyłam w Oświęcimiu wykraczało poza moją historyczną wiedzą. Uważam, że dla zrozumienia świata, w którym obecnie żyjemy oraz świadomości zagrożenia nadużycia władzy w stosunku do człowieka, trzeba być w Auschwitz. 
Odwiedziłam też Muzeum Powstania Warszawskiego. To było inspirujące przeżycie w kontekście wymiaru odwagi i determinacji, z jaką Polacy stawili czoła okupantowi. 

Futbol, samba, słońce, kolonializm

Jaką rolę odgrywa chleb w Twoim społeczeństwie? 
Chleb jest obecny w naszym codziennym życiu. Jest częścią naszych śniadań, podwieczorków oraz kolacji. Jest popularnym składnikiem codziennej kuchni. Jemy głównie pieczywo z ciasta francuskiego, które pochodzi z małych, lokalnych piekarni. 
Próbowałam wielu produktów z piekarni GETH. Naprawdę wszystkie mi smakowały, ale szczególnie upodobałam sobie rogale maślane i chałkę! 

Jakie są Twoje wrażenia z krótkiej wizyty w piekarni GETH? Czy nadal chcesz otworzyć swoją kawiarnio-piekarnię?  
Będąc w piekarni GETH odkryłam, że piekarstwo od „zaplecza” wygląda zupełnie inaczej. Produkcja jest złożonym procesem, przyznam, ze nie miałam o tym bladego pojęcia.  
Poznanie innowacyjnej technologii oraz urządzeń było naprawdę ciekawe. 
Nie zmieniłam zdania, nadal chcę kiedyś w Brazylii otworzyć własną kawiarnię z piekarnią, chociaż już teraz wiem, że jest to o wiele trudniejsze, niż się spodziewałam!

Czy jest coś, za czym będziesz tęsknić, jak wrócisz do Brazylii?
Zdecydowanie tak! Będzie mi brakowało ludzi, których poznałam w firmie GETH i tego, jaką atencją mnie wszyscy darzyli. Będzie mi też brakowało bezpieczeństwa na ulicach.  Kultury jazdy kierowców, którzy zatrzymują się na pasach. Jeśli chodzi o jedzenie najbardziej przypadły mi do gustu placki ziemniaczane.

Co będziesz nadrabiać po powrocie do Brazylii ....
Marzę o tym, by napić się popularnego w Brazylii napoju z guarany. Chcę poświecić czas moim bliskim i moim psom. Oczywiście pojadę też na plażę. 

Jakie są trzy rzeczy, które zabrałabyś z Brazylii, gdybyś miała przeprowadzić się do Polski?
Słoneczną pogodę, regionalne smaki oraz moje psy.

Czego my Polacy powinniśmy się nauczyć od Brazylijczyków i odwrotnie?
Polacy powinni nauczyć się od Brazylijczyków otwartości. 
Brazylijczycy powinni nauczyć się od Polaków respektowania „integralnej przestrzeni” drugiego człowieka. Myślę, że mieszanka obu kultur byłaby dobrą równowagą.

Jakie doświadczenia zabierzesz ze sobą?
Naprawdę ciężko jest to ująć w słowa. Doświadczyłam tutaj tak wielu rzeczy podczas całej wymiany, ale mogę stwierdzić jedno, że każde z doświadczeń było cenne. Mam wrażenie, że każde z nich ubogaciło mnie w jakiś sposób.  

Podziel sie tym artykułem w social media: