Geth - Piece, maszyny i urządzenia piekarnicze.

Uruchomienie jednej z największych piekarni i cukierni w Polsce

Powrót do aktualności

Jeden z największych zakładów piekarsko cukierniczych w Polsce został właśnie uruchomiony.  Piekarnia cukiernia Konkol imponuje ogromną powierzchnią 14 000 qm oraz pieczołowicie dobranym wyposażeniem. 
Dostawcom parku maszynowego postawiono wysoko porzeczkę. Liczyła się nie tylko jakość urządzeń, ale i standard długiej, wytężonej pracy na etapie projektu, która z racji wielkości zakładu trwała kilka lat. Finalnie inwestora przekonał jakość obsługi, zaplecze serwisowe firmy GETH oraz doradztwo w zakresie instalacji, aranżacji i samej technologii. 
Zanim doszło do realizacji firma GETH musiała wykazać się koncepcją, która wykraczała poza standardowe rozwiązania „z wieszaka”. 

Z sukcesem udało się zamontować największy w Polsce system odzysku energii oparty na 7 wymiennikach ciepła MIWE eco:nova. 
Wyzwaniem było „wpięcie” w ten system wszystkich kominów, również kominów pieców innych producentów, stanowiących wcześniejsze wyposażenie zakładu. Klient zakupił 10 pieców obrotowych MIWE roll-in e+, z najlepszymi parametrami w zakresie energooszczędności. Piece tworzą imponującą ścianę, są funkcjonalne i estetyczne.
Sercem piekarni jest system załadowczy i wysokie 12 poziomowe piece termoolejowe MIWE TE, których załadunek odbywa się poprzez automatyczny system MIWE athlet. Odbiór gotowego pieczywa z pieca do magazynu gotowych wyrobów następuje poprowadzoną górą taśma odbiorczą. 
Absolutnym novum na etapie zamówienia był system przejmowania peelboardów z wózka garowniczego. System ten jest autorskim pomysłem i wykonaniem firmy GETH. Nazwany został AMOSEM, czyli tym, który jest mocny w dźwiganiu ciężarów.  
Stacja, choć niepozorna, realizuje „kawał dobrej roboty”. Przy tak dużej produkcji ręczne zdejmowanie delikatnych kęsów z desek garowniczych po etapie wydłużonej fermentacji byłoby niemal nierealne. 

Stacja jest pierwszym ogniwem automatyzacji transportu do pieca. Jej fenomen polega na tym, ze jest niemal bezobsługowa. Po ręcznym wczepieniu wózka do stacji system AMOS przejmuje całą pracę: od pobrania desek, przekazania na taśmę odbiorczą pod specjalny stół, który podbiera kęsy i przekazuje na stół załadowczy athleta, po odłożenie pustych desek i zesztaplowanie ich. Szykowny i pomocny AMOS okazuję się być niezbędnym ogniwem w pracy automatycznego załadunku pieczywa poddanego procesom wydłużenia fermentacji. Pełna synchronizacja i automatyzacja przejmowania desek pod załadunek kęsów do pieca robi wrażenie. 

Właściciele piekarni postawili sobie za cel zachowanie rzemieślniczego wymiaru produkcji, co przy tak dużej produkcji wydaje się być niemożliwe do realizacji. Automatyzacja jednak objęła obszary produkcji, które mają na celu usprawnienie i synchronizację ciągu technologicznego, nie ingerując w zachowanie struktury produktu i jakości. Dzisiejsze nowoczesne rozwiązania techniczne podnoszą standard pracy i nie naruszają walorów jakości pieczywa, wręcz dbają o coraz lepszy ich wymiar. 
Współpraca z właścicielami, przez jak się okazuje niemal 5 lat, była bardzo dobra. Doceniamy ten fakt, szczególnie iż na terenie ogromnego zakładu odbywało się równolegle wiele prac montażowych i budowlanych. Szczere i otwarte rozmowy pozwoliły uniknąć zgrzytów i kolizji. Życzymy trwałego i bezawaryjnego użytkowania systemów MIWE oraz stacji AMOS. 
Dla całego Wybrzeża - smacznych wypieków!

 

Podziel sie tym artykułem w social media: