Geth - Piece, maszyny i urządzenia piekarnicze.

Technologia MIWE smartfresh i organizacja pracy w piekarni

Powrót do aktualności

Odpiekanie o poranku

Problemy kadrowe dają się we znaki właścicielom piekarni. Ze względu na zaniedbania w zakresie kształcenia zawodowego i poziom trudności pracy nie ma wielu adeptów tego zawodu. Ci, którzy deklarują gotowość do pracy w piekarni, wnikliwie przyglądają się organizacji zakładu. I nie chodzi im wyłącznie o zaplecze socjalne czy benefity. Młodzi ludzie chcą pracować w zmodernizowanym za-kładzie, gdzie ciężkie zadania fizyczne związane z dźwiganiem, jak choćby za- i wyładunek pieczywa z pieców wsadowych, przejmowane są przez systemy automatyczne. Chętniej akceptują warunki pracy tam, gdzie nie ma nocnych zmian, a najlepiej, by zachowany był 5-dniowy rytm.

W ostatnim 15-leciu automatyczne systemy załadowcze upowszechniły się. Już nie tylko duże zakłady wprowadzają automatyzację załadunku, korzystają z niej także rzemieślnicze piekarnie z jednym piecem wsadowym. Automatyzacja tego fragmentu produkcji jest pożądana ze względu na odciążenie pracownika, jednak niedługo może stać się wymogiem wynikającym z bezpieczeństwa i higieny pracy. Z satysfakcją obserwujemy, jak istotnie system załadowczy MIWE athlet podniósł standard pracy w polskich piekarniach.

Kto nie robi kroku do przodu, ten się cofa. Kolejną odpowiedzią na palące potrzeby rynku jest stworze-nie przez firmę MIWE technologii, która pozwala na wyeliminowanie nocnych godzin pracy. Technologia ta, nazwana MIWE smartfresh, jest systemem magazynowania produktów z półzapieku. Zmagazynowane produkty stanowią bezpieczny bufor, pieczywo jest gotowe do odpieku o poranku, w środku dnia, wieczorem czy też w sytuacji nieprzewidzianego zapotrzebowania w sklepie. I najważniejsze – piekarz nie musi produkować pieczywa w nocy, by zapewnić poranną dostawę. Wystarczy, że o poranku skorzysta z produktów zmagazynowanych w komorze MIWE smartfresh i odpiecze je. Odpiek trwa ok. 10 mi.

NA CZYM POLEGA TECHNOLOGIA MIWE SMARTFRESH

Przygotowane produkty są poddawane częściowemu zapiekowi (ok. 90%), po czym trafiają do specjalnej komory o dopracowanym w szczegółach, stabilnym klimacie, gdzie pieczywo nie tylko „przebywa”, ale zyskuje wyjątkowe walory. Klimat ten to kompilacja niskich temperatur dodatnich (ok. 4°C) i wilgotności na poziomie 95-98%.

ZALETY TECHNOLOGII MIWE SMARTFRESH

ELIMINACJA NOCNYCH/ ŚWIĄTECZNYCH GODZIN PRACY
Technologia stwarza możliwość magazynowania produktów nawet przez kilka dni (do 6), do momentu ich odpieku. Piekarz nie musi produkować w nocy na potrzeby porannej dostawy, wystarczy, że odpiecze produkt rano w ilości, która odpowiada konkretnemu zamówieniu. Jeśli ze względu na braki kadrowe właściciel piekarni stoi przed wyzwaniem organizacji 5-dniowej pracy, powinien absolutnie rozważyć technologię MIWE smartfresh. Elastyczność dostaw dają zapotrzebowaniu. Atmosfera lokalu zyskuje poprzez unoszący się zapach nie tylko o poranku, ale wielokrotnie w ciągu dnia. Opinia o sklepie, w którym zawsze można kupić świeże pieczywo, jest najlepszą reklamą.

ŚWIEŻOŚĆ PRODUKTU
Wielokrotne testy jakościowe dowiodły, że im dłużej pieczywo przebywa w niskich temperaturach dodatnich w komorze, tym lepiej. Z każdym dniem składowania nabiera wilgotności, a to przekłada się na uzyskanie produktu, zachowującego świeżość znacznie dłużej niż konkurencyjne pieczywo. Zarówno struktura, jak i smak chleba poprawiają się. Jeśli klient zauważy, że jego bochenek nie zeschnie się już następnego dnia, z pewnością zje chleb do ostatniej kroki, przyjdzie po kolejny i poleci takie pieczywo innym.

Co zyskuje właściciel piekarni?

W porównaniu z klasyczną metodą mrożenia (która nie prowadzi do wzrostu jakości w takim samym wymiarze, jak MIWE smartfresh) nowa technologia MIWE pozwala zaoszczędzić znaczną ilość energii, gdyż nie ma w niej agregatu i kosztownej techniki mrożenia.

CZYM WYRÓŻNIA SIĘ MAGAZYN CHŁODNICZY MIWE SMARTFRESH

W MIWE smartfresh specjalne niebieskie światło (wyraźnie poza zakresem UV-C) o dużym rozproszeniu zapewnia niezawodne środowisko, w którym rozwój pleśni jest skutecznie hamowany. Dodatkowo wnętrze komory wykonane jest z higienicznej stali szlachetnej, a podłoga bez narożników sprzyja utrzymaniu czystości.
Komora została wykonana w całości ze stali nierdzewnej i cechuje ją wysoki współczynnik izolacji, pianka PUR 80 lub 100 mm. System chłodzenia pracuje w zakresie od 5°C do 15°C i wilgotności na poziomie do 98%.

 

Podziel sie tym artykułem w social media: