Geth - Piece, maszyny i urządzenia piekarnicze.

Siła marki MIWE

Powrót do aktualności

Michael Wenz rok 1919

Firma MIWE została założona w 1919 przez Michaela Wenza. Trudno powiedzieć, czy pomysłodawca zdawał sobie sprawę, że nadaje działalności bieg o tak dużej dynamice rozwoju i o tak mocnym wpływie na rozwój piekarstwa. W niemal 100-letnim okresie działalności firma niejednokrotnie rewolucjonizowała branżę. Słynne hasło Edgara Wenza, syna założyciela: Nie noś tego, co można przewieźć i nie podnoś tego, co może leżeć zmotywowało do pracy nad systemem piecowym niewymagającym załadunku łopatą. Efektem twórczych działań jest rewolucyjne wprowadzenie w 1967 r. pierwszego pieca obrotowego na rynek europejski. Kilka lat później (1971 r.) firma stworzyła podwaliny odpieku sklepowego, tworząc pierwszą stację do wypieku w sklepie. Idea ta była na tyle nowatorska, że określano ją wręcz wizjonerską. I mimo iż początkowo nie znalazła wielu zwolenników aktualnie nikt chyba nie ma wątpliwości, jak znaczący był to krok w piekarstwie.

 

MIWE LBC

Dzisiaj firma MIWE to światowa marka reprezentowana przez rozbudowaną sieć sprzedaży (7 firm córek i 40 przedstawicielstw) niemal na całej kuli ziemskiej. Mimo dobrej pozycji na rynku obecna prezes Sabine Wenz (wnuczka założyciela) wyznacza kolejne ambitne cele: stabilny wzrost rozwoju działalności i rozbudowa głównej siedziby w Arnstein. Do swoich sukcesów S. Wenz zaliczyć może modernizację pieca obrotowego MIWE roll –in e+, która uczyniła go bodaj najoszczędniejszym piecem obrotowym na świecie.

Wiosną tego roku ruszyła budowa centrum o nazwie MIWE LBC – live baking center. Centrum ma służyć klientom, jako miejsce konfrontacji jakości urządzeń i oczekiwań klienta. Imponująca platforma spotkań, targów, szkoleń otworzy swoje fora już w sierpniu 2018 roku. Dodatkową mobilizacją do budowy jest planowany w 2019 r. okrągły jubileusz 100-lecia firmy. Łączny koszt całego przedsięwzięcia ma się zamknąć w kwocie 4 mln EUR. Parter budynku, o powierzchni ponad 1000 m2 ma pomieścić pokazową piekarnię, sale konferencyjne oraz duży hol przyjęć. Na piętrze zaś powstanie dodatkowa powierzchnia biurowa na ok. 46 stanowisk.

Zanim doszło do symbolicznego wbicia łopaty pod budowę LBC postawione zostały  konkretne cele: 1) budynek ma być dowodem kompetencji procesów chłodniczych MIWE i ich łatwej integracji w technologie zakładów 2) centrum ma służyć wyjaśnieniu podstawowych pakietów usług, jak MIWE energy, MIWE connectivity und MIWE baking excellence.

Rozwiązania kompleksowe oferowane przez MIWE

Optymistyczne nastroje w zarządzie firmy podparte są dobrymi efektami finansowymi. Zakład zatrudniający ok. 750 pracowników odnotował w roku 2016 obroty na poziomie 112,2 mln EUR. Warto zaznaczyć, że aż 55% udziału w obrotach mają transakcje zagraniczne, zaś największy przyrost odnotowano w sektorze instalacji systemów do odzysku energii. Nietrudno odgadnąć dlaczego – tam, gdzie wykorzystywana jest energia w produkcji (pieczenie, garowanie, chłodzenie, magazynowanie, mrożenie), tam poszukiwane są oszczędności. MIWE od lat inwentaryzuje zakłady kompleksowo – jako spójny organizm. Know How firmy MIWE w zakresie rozwiązań energetycznych znane jest na całym świecie. Synergia dopracowanej techniki urządzeń MIWE oraz systemów odzysku energii MIWE pozwala na odzysk na poziomie 25%.

Firma MIWE świetnie sprawdza się w planowaniu rozwiązań kompleksowych, kiedy hale produkcyjne są na etapie projektu. Podejmując takie wyzwanie bierze na siebie pełną odpowiedzialność odzwierciedlaną w liczbach, których nie da się zakłamać. Dlatego też dział smart engineering jest jednym z lepiej rozbudowanych. Obecnie MIWE ma dwa miejsca produkcyjne: w Arnstein, gdzie powstają instalacje piekarskie oraz oddalone o 100 km Meiningen, skoncentrowane na produkcji pieców sklepowych oraz związanych z tą technologią urządzeń peryferyjnych, typu szafy chłodnicze, chłodnio-garownie, także systemy załadunku tych pieców. W celu optymalizacji zarządzania techniką MIWE powstał kolejny pakiet usług zwany MIWE connectivity. Ma on na celu całodobowy nadzór i zarządzanie wszystkimi urządzeniami w zakładzie produkcyjnym wraz z raportowaniem przebiegu pracy (i ew. błędów). Tego rodzaju zapis pozwala na dopracowanie odpowiedniej krzywej temperaturowej i wilgotności dla produktu.

Wiodące miejsce w produkcji MIWE zajmują piece: wsadowe, obrotowe, termoolejowe, wózkowe, przelotowe i oczywiście sklepowe. Niedawno nagrodą TREND AWARD wyróżniony został piec obrotowy MIWE roll in e+ za funkcję stabilizacji ciśnienia w komorze wypiekowej. Dotychczas niestabilne warunki atmosferyczne negatywnie oddziaływały na wypieki. Z funkcją regulacji ciśnienia kolor skórki jest bardziej jednolity, chleb zyskuje na objętości, a skórka ma lepszą strukturę. Dodatkowo piekarz może wkalkulować oszczędność energii na poziomie 15%, gdyż do komory doprowadzone jest tylko tyle powietrza, na ile jest zapotrzebowanie. Chęć  wyłonienia najlepszej kadry zmotywowała firmę do stworzenia w ramach zakładu miejsca nauki zawodu dla przyszłych fachowców w dziedzinie konstrukcji, elektroniki, mechatroniki, obróbki metalu i spawania. Po  kilkuletniej przerwie firma MIWE reaktywowała produkcję pieców przelotowych. Klienci, którzy byli już w posiadaniu jednego z takich pieców zlecili wykonanie identycznego modelu, tym samym zarząd zdecydował o dalszej sprzedaży tych systemów. W międzyczasie opracowanych zostało wiele ofert i sprzedano kolejne piece.

Podziel sie tym artykułem w social media: