Geth - Piece, maszyny i urządzenia piekarnicze.

Plan B - jako plan na biznes - peelboardy i kastle

Powrót do aktualności

Najistotniejsza jest higiena

Do sprawnej obsługi wielu punktów potrzeba średnio od kilkuset takich skrzynek. Jakość wykonania kastli musi być na najwyższym poziomie. Wielogodzinne przebywanie kęsów w chłodni, powolne dojrzewanie ciasta w specyficznym klimacie temperaturowo-wilgotnościowym to newralgiczne warunki, sprzyjające powstawaniu pleśni i grzybów. Dlatego aspekt higieny jest tutaj najistotniejszy. Ale nie tylko. Kastle inne niż wszystkie W naszej praktyce dotychczas spotykaliśmy u klientów kastle z tworzywa sztucznego, które miały specjalną garbowaną powierzchnię, albo też kastle,  które wymagały dodatkowo podkładki z gąbki czy folii. Niestety ani jedna, ani druga forma nie były satysfakcjonują ce. Z racji wilgoci, którą oddaje każdy kęs, i braku możliwości jej odprowadzenia ciasto przywierało do tworzywa kastli, nawet tego karbowanego. Wydłużał się cenny czas pracy przez długi proces odrywania kęsów, wspomagany ostukiwaniem spodu kastli. Niektórzy z piekarzy sięgnęli po koło ratunkowe i wykorzystują podkładki z tworzyw sztucznych w postaci cienkich gąbek. O ile problem z przywieraniem zniknął, pojawił się inny – mianowicie ciągłe poprawianie uciekających (przesuwających się) podkładek oraz trudność związana z utrzymaniem higieny. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku najpóźniej po ok. 4 miesiącach pojawiał się problem pleśni.

Budowa kastli

Wychodząc naprzeciw potrzebom piekarni, niemiecka firma PlanB stworzyła kastle, które spełniają wymogi higieniczne, ergonomiczne i jakościowe tego niełatwego procesu technologicznego. Są to kastle inne niż wszystkie, głównie ze względu na wykorzystanie dwóch składników: tworzywa sztucznego, z którego tłoczona jest kastla, i mikrofazy stanowiącej integralną wewnętrzną część kastli. Mikrofaza umieszczona jest w tworzywie sztucznym (na dnie kastli), w sposób trwały, metodą natryskową. Wykorzystany materiał jest absolutną technologiczną rewolucją, zawiera tzw. mikrofilamenty, miliony mikrokanałów gwarantujących stałą cyrkulację powietrza. Najnowsza generacja mikrofazy z jednej strony idealnie wchłania wilgoć, którą oddaje kęs, z drugiej bardzo szybko osusza się samoczynnie. Pleśń i grzyby nie mają szans. W efekcie kęsy podczas przekładania na blachy nie przyklejają się i nie niszczą swojej struktury. Piekarz zyskuje na czasie, bo przekładanie odbywa się błyskawiczne, a klient – na jakości. Bułka dzięki materiałowi, który tak dobrze reguluje wilgoć, ma charakterystyczną chrupiącą i rumianą skórkę. W dotyku materiał przypomina delikatny aksamit. Naturalnie nie ma przeciwwskazań do mycia kastli w myjkach przemysłowych. Co więcej, materiał, oprócz walorów higienicznych, cechuje duża odporność na mechaniczne uszkodzenia oraz wszelkie deformacje po kontakcie z wodą. Kastle są tłoczone, nie mają newralgicznych miejsc łączenia materiału, a narożniki są zaokrąglone w celu gwarancji zachowania higieny. Podwójna ściana kastli spełnia funkcje izolacyjne – istotny czynnik w przypadku transportu sztaplowanych kastli do sklepów. Ułożone w stosie, tworzą bufor chłodniczy, nie wymagając dodatkowego chłodzenia (samochodu-chłodni). Wykonane są z niemiecką precyzją, nakładane na siebie, idealnie przylegają, a odpowiednio dobrana otwory po dłuższym boku pozwalają na szybkie schłodzenie w chłodni zasysowej. Boki o wysokości 49 mm zabezpieczają kęsy przed wysuszeniem. Kastle są lekkie, wykonane bardzo estetycznie, stabilne i spełniają wszelkie wymogi higieniczne. Są od niedawna dostępne na rynku polskim w trzech podstawowych wymiarach: 60 x 40 cm, 78 x 58 cm i 98 x 58 cm. Dowodem na rewolucyjny wymiar tych kastli jest prestiżowa nagroda IBA Trophy, otrzymana podczas targów IBA w 2012 r.

Deski garownicze - peelboardy

Deski garownicze – peelboardy Coraz częściej w Polsce spotkać można system garowania ciasta (czy wydłużonego prowadzenia kęsów przez system chłodniczy) na deskach, zwanych peelboardami. Deski garownicze połączone ze stacją wykładania na automatyczny stół załadowczy pieców sadowych to prosty i ekonomiczny system automatyzacji pieczenia. Drewniane peelboardy są „wodą na młyn” dla sanepidu. Dlatego też rynek oferuje deski z tworzywa sztucznego. Dla tego rozwiązania niemiecka firma PlanB zastosowała również swoją nowatorską technologię, polegającą na przymocowanej trwale mikrofazie o najnowszych parametrach przepuszczania powietrza. Co ciekawe, deski są dwustronne. Górna strona ze wspomnianą powłoką mikrofazy o dużej przepuszczalności powietrza świetnie sprawdza się w wypadku pieczywa jasnego (w tym bułek), nie posypywanego mąką.

Kęsy nie przyklejają się do deski dzięki zdolności odbierania wilgoci przez materiał i do samoosuszania się. Deska pozostaje czysta, bez śladów po cieście. Mikrofaza wtopiona jest w tworzywo sztuczne, stanowi jego integralną część. Nie ma mowy o odchodzeniu czy tworzeniu pęcherzy pod materiałem. Podobnie jak w przypadku kastli, również i deski z tą powłoką mogą być myte w myjkach. Mimo środków myjących oraz stosowanych temperatur deski z mikrofazą nie deformują się, są gotowe – suche – do natychmiastowego użycia.

Dolna strona peelboardu ma lekko porowatą strukturę. Ten rodzaj powierzchni wymaga posypywania mąką, dlatego też dedykowana jest dla pieczywa rustykalnego, bagietek czy ciabatty. 

Podziel sie tym artykułem w social media: