Geth - Piece, maszyny i urządzenia piekarnicze.

Nowy wymiar automatyzacji piekarni w obszarze przejmowania kęsów z peelboardów

Powrót do aktualności

Oczekiwania konsumentów dotyczące wyższej jakości produktów muszą iść w parze z zastosowaniem rozwiązań, które pozwolą na takie zmiany, aby nie utracić wskaźnika rentowności, który powinien być siłą napędową każdego przedsiębiorcy. Wspólnym mianownikiem większości decyzji inwestycyjnych jest dążenie do dalszej poprawy jakości. Wielu producentów pieczywa zauważyło, że jedną z najczęściej stosowanych obecnie metod, które gwarantują wzrost popularności ich produktów, jest przechodzenie na prowadzenie procesów wydłużonej fermentacji kęsów. Walory smakowe i okres utrzymania świeżości są silnymi bodźcami zakupowymi dla coraz liczniejszej rzeszy wymagających klientów. Co ciekawe, produkty upieczone w tej technologii mogą być sprzedawane znacznie drożej, co przekłada się na motywację ekonomiczną przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Inwestycja dla poprawy jakości

Przejście na wyżej opisaną technologię pociąga jednak za sobą duże ograniczenia płynności pracy na etapie załadunku produktów na półki pieców wsadowych. Delikatna struktura kęsów ciasta sprawia, że w systemie pracy ręcznej ich załadunek do pieca wsadowego jest bardzo utrudniony. Mowa o piecu wsadowym, gdyż to właśnie kompilacja wydłużonej fermentacji z odpiekiem bezpośrednio na hercie daje najlepszy efekt!
Ręczne przenoszenie kęsów z peelboardów, na których są one poddawane wydłużonej fermentacji, jest operacją na tyle pracochłonną, że wymiar ekonomiczny takiej metody stawia pod dużym znakiem zapytania jej celowość. Zastosowanie systemów automatycznego za – i wyładunku pieców wsadowych rozbudowanych o roboty pozwalające na automatyczne pobieranie kęsów z peelboardów jest odpowiedzią na opisane powyżej utrudnienia.

 

700 peelboardów w ciągu 1h

Zrobotyzowane stacje pozwalają na automatyczny odbiór około 700 peelboardów w ciągu godziny (ok. 40 wózków)! Obsługa systemu sprowadza się do ręcznego przejechania wózkiem do ramy dokującej i cały pozostały proces, aż do załadunku do pieca i odpieku, odbywa się automatycznie bez udziału jakiejkolwiek pracy ręcznej. Wyposażenie instalacji w taśmę odbiorczą umożliwia bezproblemową dostawę upieczonych produktów bezpośrednio do magazynu wyrobów gotowych lub do liczarki z systemem automatycznego pakowania do skrzynek. Ogromną zaletą opisanych systemów jest możliwość produkcji wyrobów o różnym kształcie i gramaturze, których wielkość ogranicza jedynie obrys zewnętrzny peelboardu. Dla systemu obojętne jest, czy na peelboardach znajdują się małe bułki, czy duże chleby i to pokazuje, jak uniwersalne jest to rozwiązanie.
Zasadę pracy systemu pokazuje załączony rysunek. Widać na nim, w jaki sposób wózek z pealboardami zostaje „zapinany” do robota i w jaki sposób peelboardy są przekazywane na transporterze naprzeciw automatu załadowczego, który metodą delikatnego podbierania przejmuje je i przekazuje na wskazaną półkę w piecu.
Z satysfakcją należy przyznać, że opisany system staje się obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań instalowanych w polskich piekarniach.

Podziel sie tym artykułem w social media: