Geth - Piece, maszyny i urządzenia piekarnicze.

Hygienic Design. Jan Schumacher, przedstawiciel MFI, o projektach dla przemysłu spożywczego w kontekście higieny

Powrót do aktualności

Aspekt higieny w piekarni jest ważnym czynnikiem podczas decyzji zakupowej wyposażenia zakładu.  Jak Pana klienci radzą sobie z tym problemem? Jakie są ich wymagania?  

Jan Schumacher: Przemysłowi producenci żywności podchodzą do tego tematu bardzo rozsądnie. Dodatkowo dostrzegamy, że projekty instalacji z ujęciem Hygienic Design odgrywają coraz większą rolę. Nasi klienci oczekują przede wszystkim rozwiązań dla łatwego i szybkiego sposobu czyszczenia instalacji oraz wygodnego dostępu do podzespołów. Firma MFI ujmuje aspekt Hygienic Design  już na etapie projektu instalacji, dlatego nasze urządzenia spełniają wszystkie wymogi.

Swoje know how w zakresie higieny, oparte na ekspertyzie, firma MFI zaczęła budować już na samym początku swojej drogi. Projektujemy instalacje w ten sposób, by po pierwsze nie brudziły się szybko, a po drugie czyszczenie nie było uciążliwe. Osiągamy to poprzez eliminację zbędnych złączeń i krawędzi oraz niepotrzebnych nawierceń i tzw. pustych przestrzeni.
Ponadto stosujemy duże, jednolite elementy będące osłoną maszyn. Urządzenia zaprojektowano w taki sposób, by nie zajmowały podłogi, co zwalnia przestrzeń zakładu. We wszystkich systemach stosujemy pneumatyczne lub elektromechaniczne napędy, wykorzystując wyłącznie atestowane oleje i smary, dopuszczone do kontaktu z żywnością. Instalacje dla przemysłu piekarniczego wykonane są wyłącznie z wysokiej jakości stali nierdzewnej. 

Jaki koszt generują rozwiązania Hygienic Design w planowaniu i produkcji systemu? O ile droższe są takie systemy?

Schumacher: W przemyśle spożywczym higiena jest stawiana na pierwszym miejscu. Konstrukcja, uwzględniająca aspekt higieny jest w naszym standardzie usługi. Z tego tytułu nie powstają dodatkowe koszty, gdyż instalacja z góry uwzględnia takie wymagania. Klienci czerpią z naszego wieloletniego  doświadczenia w branży mięsnej oraz innych gałęzi przemysłu spożywczego. Aspekt Hygienic Design jest integralną częścią koncepcji kompletnych instalacji piekarniczych, jak również naszych innowacyjnych rozwiązań dla branży piekarskiej. 

W jakim stopniu Hygienic Design pomaga użytkownikowi zaoszczędzić koszty oraz czas?

Schumacher: Liczne kontrole sanepidu w niemieckich piekarniach ujawniły ogromne niedociągnięcia w zakresie higieny. Ten, kto nie chce zaszkodzić swojemu wizerunkowi lub skazać zakład na zamknięcie, nie będzie oszczędzał na utrzymaniu higieny. Kolejną kwestią są rosnące koszty wynagrodzeń, energii i zapewnienie pewnych standardów lokalu.  Codzienne czyszczenie sprzętu i maszyn w przemyśle spożywczym stanowi znaczną część kosztów. Higieniczna konstrukcja instalacji zapewnia w tym zakresie oszczędności. Im mniej zabrudzeń maszyn, tym krótszy czas czyszczenia i przestojów, tym niższe koszty utrzymania zakładu. Dzięki urządzeniom, które można łatwo, szybko i skutecznie czyścić, można zredukować koszty energii oraz środków chemicznych, dbając jednocześnie o środowisko.  

Jakie są aktualne kierunki rozwoju w zakresie Hygienic Design? Na co powinno się zwracać szczególną uwagę? 

Schumacher: Systemy intralogistyki są coraz bardziej rozbudowane, stąd i wymagania higieniczne określone przepisami prawnymi są coraz większe. Równocześnie zmieniają się procedury w zakresie czyszczenia, a wielu klientów wprowadza wewnętrzne standardy higieny. Producentom stawiane są coraz wyższe żądania w zakresie Hygienic Design, które muszą być odzwierciedlone w  procesach i maszynach. Nie wszystko, co się błyszczy jest łatwe w czyszczeniu.  Zwłaszcza jakość materiałów i stali nierdzewnej, tu trzeba uważać. Podobnie jakość wykonania urządzeń odgrywa decydującą rolę. Im mniej zakrzywione powierzchnie do wewnątrz, mniej kątów, gwintów i śrub tym mniejsze szanse na zbieranie się zabrudzeń i na rozwój bakterii.  Nie do przecenienia są również harmonogramy czyszczenia poszczególnych podzespołów maszyn. Wszystko to musi być udokumentowane i wyjaśnione klientom.

Czy macie rozwiązania w zakresie Hygienic Design, które są oferowane wyłącznie przez Was?

Schumacher: Cały nasz pakiet usług  z zakresu intralogistyki, techniki magazynowania i sterowania jest dostoswany do Hygienic Design.  Stworzyliśmy również wiele innowacyjnych, skrojonych na miarę rozwiązań dla naszych klientów. Specjalnie dla przemysłu spożywczego skonstruowano zwinny wózek TARO, który jest wykonany w całości ze stali nierdzewnej. Innowacyjnym i opatentowanym rozwiązaniem jest system OCTA, który przejmuje proces automatycznego i delikatnego pakowania chleba do koszy. Innym innowacyjnym rozwiązaniem autorstwa MFI jest system sztaplowania i desztaplowania koszy transportowych różnych rozmiarów HERO. Specjalnie dla piekarstwa zaprojektowaliśmy magazyn papieru TEMO. Również to innowacyjne rozwiązanie spełnia standardy higieny. TEMO wykorzystywany jest do automatycznego układania papieru lub flizeliny w kastlach i koszach. 

Jaka  przyszłość czeka Hygienic Design?

Schumacher: Przepisy sanitarne dla przemysłu piekarniczego są coraz bardziej rygorystyczne, a  aspekt higieny cieszy się dużym zainteresowaniem. W szczególności duże piekarnie mocniej koncentrują się na tym temacie. Klienci szukają rozwiązań, które nie tylko zwiększają wydajność procesu, ale też spełniają standardy higieny, redukują konieczne prace czyszczenia, zmniejszając przestoje urządzeń. Oprócz oferowanej wiedzy w zakresie obróbki stali nierdzewnej w ujęciu Hygienic Design nasi klienci czerpią z wieloletniego doświadczenia firmy w takich branżach, jak przemysł mięsny, farmaceutyczny, gdzie standardy higieny są wyjątkowo rygorystyczne.

Podziel sie tym artykułem w social media: