Geth - Piece, maszyny i urządzenia piekarnicze.

Inwestycje w park maszynowy, tendencje zakupowe 2021

Powrót do aktualności

Zakup pojedynczych urządzeń znacznie rzadziej

Decyzje dotyczące zakupów pojedynczych urządzeń,  jeszcze niedawno tak często podejmowane, ustąpiły miejsca inwestycjom bardziej złożonym, które faktycznie mogą przełożyć się nie tylko na poprawę jakości produkcji, ale przede wszystkim na lepszą organizację pracy i wysoką energooszczędność. Aktualne realizacje naszej firmy obejmują  w ogromnej przewadze zestawy urządzeń w ramach jednego projektu,  który zabezpiecza wytwarzanie określonych produktów w obrębie całego procesu. Przykładem niech będzie jeden z najczęściej konfigurowanych i sprzedawanych przez naszą firmę zestawów,  którego producentem jest jedna firma, co warte jest podkreślenia.

- Automaty garownicze MIWE GVA do prowadzenia procesów wydłużonej fermentacji ciasta 
- Zestaw pieców wsadowych (termoolejowych lub cyklotermicznych)  z automatycznym systemem za-   i wyładunku MIWE athlet 
- Zestaw pieców obrotowych cyklotermicznych oraz wózkowych termoolejowych. 
- Robot do automatycznego pobierania z wózków peelboardów i przekazywania ich do systemu  MIWE athlet
- System odzysku energii cieplnej ze spalin i pary wodnej MIWE eco nova

Z czego wynika taki dobór urządzeń?

Z oczekiwań konsumentów. Coraz wyższej jakości produkty muszą iść w parze z zastosowaniem rozwiązań technicznych, pozwalających na takie zmiany, bez jednoczesnej utraty przy wskaźnika rentowności, który powinien być siłą napędową każdego przedsiębiorcy. Wspólnym mianownikiem większości decyzji inwestycyjnych jest dążenie do dalszej poprawy jakości. W produkcji wyrobów piekarskich jedną z najczęściej stosowanych obecnie metod jest przechodzenie na prowadzenie procesów wydłużonej fermentacji kęsów. Pociąga to za sobą ograniczenia płynności pracy w przypadku załadunku produktów na półki pieców wsadowych. Delikatna struktura kęsów ciasta sprawia, że w systemie pracy ręcznej ich załadunek do pieca wsadowego jest bardzo utrudniony. Mowa o piecu wsadowym, gdyż to właśnie  kompilacja wydłużonej fermentacji z odpiekiem  bezpośrednio na hercie daje najlepszy efekt! Ręczne przenoszenie kęsów z peelboardów, na których są one poddawane wydłużonej fermentacji, jest operacją na tyle pracochłonną, że wymiar ekonomiczny tej metody stawia jej celowość pod dużym znakiem zapytania.

Zastosowanie systemów automatycznego za- i wyładunku pieców wsadowych rozbudowanych o roboty pozwalające na automatyczne pobieranie  kęsów z peelboardów  jest  odpowiedzią na te utrudnienia. Ważnym uzupełnieniem opisanych powyżej rozwiązań są profesjonalne systemy odzysku ciepła, które pozwalają na bardzo duże oszczędności energii, tak bardzo potrzebnej do procesów produkcyjnych, a z roku na rok coraz droższej. O zmianie świadomości klientów i ich nastawieniu do problematyki odzysku ciepła niech świadczy fakt, że firma nasza sprzedaje i montuje takie systemy prawie w 100 % !!! realizowanych projektów obejmujących instalacje piecowe.

autor: Tomasz Guderski

 

 

 

 

 

Podziel sie tym artykułem w social media: