Seminarium w centrum MIWE LBC 2-3-03.2020

Długo przygotowywane seminarium w centrum szkoleniowym MIWE LBC w Arnstein odbyło się według planu, co ze względu na rozprzestrzeniający się wirus korona stawiało spotkanie pod znakiem zapytania. Tym większa nasza satysfakcja, że chęć poznawcza i szkoleniowa oraz zainteresowanie tematyką formowania, długiej fermentacji oraz odpieku bułek w kontekście techniki MIWE oraz FORTUNA okazały się być tak duże.

Choć to już drugie seminarium organizowane przez firmę GETH w centrum MIWE LBC przypomnijmy, że jest to centrum powstałe przed 2 laty z okazji jubileuszu 100- lecia firmy MIWE. Zgodnie z filozofią miejsce to służyć ma piekarzom z całego świata jako platforma wymiany doświadczeń. Cykliczne targi nie zawsze dają możliwość wsłuchania się w potrzeby klienta, a tym bardziej testowania sprzętu dla własnych receptur, dlatego idea stworzenia centrum została zrealizowana i to w zawrotnym tempie 18 m-cy. W tym miejscu  piekarze mogą testować własne receptury oparte na własnych składnikach, mając możliwość wnikliwej oceny rozwiązań technicznych MIWE.  

Celem 2 dniowego marcowego seminarium był odpiek bułek o tych samych parametrach ciasta, ale w różnych systemach piecowych, w tym również na hercie.