Plan na biznes

Kastle i peelboardy, o których mowa w artykule prasowym z lipcowego MB  wyróżnia się wtopioną na trwale do dna kastli powłoką z mikrofazy. Użytkownik: zyskuje czas = kęsy nie przyklejają się do podłoża i nie wymagają posypywania mąką, podnosi jakość = struktura ciasta pozostaje nienaruszona, a parametry wilgoci są idealne. Tajemnica sukcesu to wysokiego gatunku mikrofaza z milionami mikro kanałów wchłaniających wilgoć, jaką oddaje każdy kęs i jego zdolność do samo osuszania.  Przeczytaj.

 

„Plan B” – plan na biznes. Rewolucyjne zalety w niepozornych pojemnikach i deskach garowniczych firmy Plan B

Wraz z zaistnieniem w polskich piekarniach systemów chłodniczych, dających pieczywu nieocenione walory smakowe i aromatyczne, pojawiła się konieczność używania do produkcji pieczywa kastli do leżakowania i transportowania kęsów. Oprócz temperatury i wilgotności ochronny system przetrzymywania i transportu kęsów w kastlach, to najistotniejsze czynniki w produkcji pieczywa prowadzonego przez chłodnictwo. Wszystkie z wymienionych 3 aspektów wpływają znacząco na jakość końcową pieczywa.

Kastle transportowe są niezbędnym wyposażeniem zakładów prowadzących odpiek sklepowy. Do sprawnej obsługi wielu punktów potrzeba średnio kilkaset do tysiąca takich skrzynek. Jakość wykonania kastli musi być na najwyższym poziomie. Wielogodzinne przebywanie kęsów w chłodni, powolne dojrzewanie ciasta w specyficznym klimacie temperaturowo-wilgotnościowym to newralgiczne warunki, sprzyjające powstawaniu pleśni i grzybów. Dlatego aspekt higieny jest tutaj najistotniejszy. Ale nie tylko.

W naszej praktyce dotychczas spotykaliśmy kastle z tworzywa sztucznego, które miały specjalną garbowaną powierzchnię, albo też kastle, które wymagały dodatkowo podkładki z gąbki, czy folii. Niestety ani jedna, ani druga forma nie były satysfakcjonujące. Z racji wilgoci, którą oddaje każdy kęs i braku możliwości jej odprowadzenia, ciasto przywierało do tworzywa kastli, nawet tego karbowanego. Wydłużał się cenny czas pracy przez długi proces odrywania kęsów, wspomagane ostukiwaniem spodu kastli. Niektórzy z piekarzy sięgnęli po koło ratunkowe i wykorzystują podkładki z tworzyw sztucznych w postaci cienkich gąbek. O ile problem z przywieraniem zniknął, pojawił się inny – mianowicie ciągłe poprawianie uciekających (przesuwających się) podkładek oraz problem utrzymania higieny. Najpóźniej po ok. 4 miesiącach pojawiał się problem pleśni.

Wychodząc naprzeciw potrzebom niemiecka firma PlanB stworzyła kastle, które spełniają wymogi higieniczne, ergonomiczne i jakościowe tego niełatwego procesu technologicznego.          

Są to kastle inne niż wszystkie, głównie ze względu na wykorzystanie dwóch składników: tworzywa sztucznego, z którego tłoczona jest kastla i mikrofazy stanowiącej integralną wewnętrzną część kastli. Mikrofaza umieszczona jest w tworzywie sztucznym /na dnie kastli/ w sposób trwały metodą natrysykową. Wykorzystany materiał jest absolutną technologiczną rewolucją, zawiera tzw. mikrofilamenty, miliony mikro kanałów gwarantujących stałą cyrkulację powietrza. Najnowsza generacja mikrofazy wchłania z jednej strony idealnie wilgoć, którą oddaje kęs, z drugiej bardzo szybko osusza się samoczynnie. Pleśń i grzyby nie maja szans. W efekcie kęsy podczas przekładania na blachy nie przyklejają się i nie niszczą tym samym swojej struktury. Piekarz zyskuje na czasie, bo przekładanie odbywa się błyskawiczne, a klient na jakości. Bułka dzięki materiałowi, który tak dobrze reguluje wilgoć, ma charakterystyczną chrupiąca i rumianą skórkę.

W dotyku materiał przypomina delikatny aksamit. Naturalnie nie ma przeciwwskazań do mycia kastli w myjkach przemysłowych. Co więcej, materiał, oprócz walorów higienicznych, cechuje duża odporność na mechaniczne uszkodzenia, jak tez wszelkie deformacje po kontakcie z wodą.

Kastle są tłoczone, nie posiadają newralgicznych miejsc łączenia materiału, a narożniki są zaokrąglone dla gwarancji zachowania higieny.

Podwójna ściana kastli spełnia funkcje izolacyjne, czynnik istotny w przypadku transportu sztaplowanych kastli do sklepów. Ułożone w stosie tworzą bufor chłodniczy nie wymagając dodatkowego chłodzenia (samochodu – chłodni). Wykonane z niemiecką precyzją, nakładane na siebie idealnie przylegają, a odpowiednio dobrana przestrzeń/otwory po dłuższym boku pozwalają na szybkie schłodzenie w chłodni zasysowej. Boki o wys. 49 mm zabezpieczają kęsy przed wysuszeniem. Kastle są lekkie, wykonane bardzo estetycznie, stabilne i spełniają wszelkie wymogi higieniczne. Dostępne od niedawna na rynku polskim w dwóch podstawowych wymiarach: 60 x 40 cm, 78 x 58 cm. Dowodem na rewolucyjny wymiar tych kastli jest prestiżowa nagroda IBA Trophy, otrzymana na tragach IBA w 2012 r.

Coraz częściej w Polsce spotkać można system garowania ciasta (czy wydłużonego prowadzenia kęsów przez system chłodniczy) na deskach, zwanych peelboardami. Deski garownicze połączone ze stacją wykładania na automatyczny stół załadowczy pieców wsadowych jest prostym i ekonomicznym systemem automatyzacji pieczenia.  

Drewniane peelboardy są „wodą na młyn” dla sanepidu. Dlatego też rynek oferuje deski z tworzywa sztucznego. Dla tego rozwiązania niemiecka firma PlanB zastosowała również swoją nowatorską technologię przymocowanej na trwale mikrofazy o najnowszych parametrach przepuszczania powietrza. Co ciekawe deski są dwustronne. Górna strona ze wspomnianą powłoką mikrofazy o dużej przepuszczalności powietrza świetnie sprawdza się dla pieczywa jasnego (w tym bułek), nie posypywanego mąką.

Kęsy nie przyklejają się do deski dzięki zdolności odbierania wilgoci przez materiał i do samo osuszania się. Deska pozostaje czysta, bez śladów po cieście. Mikrofaza wtopiona jest w tworzywo sztuczne, stanowi jego integralną część. Nie ma mowy o odchodzeniu, czy tworzeniu pęcherzy po materiałem. Podobnie, jak w przypadku kastli, również i deski z tą powłoka mogą być myte w myjkach. Mimo środków myjących, wykorzystanych temperatur deski z mikrofazą nie deformują się, są gotowe suche do natychmiastowego użycia.

Dolna strona peelborada ma lekko porowatą strukturę na tworzywie tworzącym całą deskę. Ten rodzaj powierzchni wymaga posypywania mąką, dlatego też dedykowana jest dla pieczywa rustykalnego, bagietek, ciabatty.