Geth - Piece, maszyny i urządzenia piekarnicze.

FRITSCH. Serenada z ciastem już niemal od 100 lat.

Powrót do aktualności

Linie FRITSCH w ofercie firmy GETH

Trudno znaleźć osobę poruszającą się w branży cukierniczo-piekarskiej, której marka FRITSCH  nie  kojarzyłaby się z trwałymi i efektywnymi liniami cukierniczo-piekarskimi do obróbki ciasta. Jeszcze ponad 3 dekady temu linie do ciastek, wałkownice, laminarki, zawijarki, krajarki ciast   z logo Fritsch, choć wysoce pożądane, pozostawały w sferze marzeń polskich cukierników i piekarzy. Nienasycony rynek piekarski wchłaniał niemal wyłącznie urządzenia po remoncie. Firma GETH, która w latach 90. zajmowała się sprzedażą używanych urządzeń z Niemiec, poznała solidną technikę urządzeń FRITSCH poprzez gruntowne remonty. Wobec zmiany zakresu działalności i przejścia ze sprzedaży używanych na nowe urządzenia oczywistym stało się dążenie do współpracy z FRITSCH w Polsce. I tak się stało. Po roku 2000 firma GETH bez jakichkolwiek obaw, co do solidności i efektywności maszyn, rozpoczęła sprzedaż fabrycznie nowych urządzeń FRITSCH w Polsce. Maszyny FRITSCH weszły tym sposobem do oferty GETH stając w szeregu obok takich marek, jak MIWE, DIOSNA, czy FORTUNA. Od roku 2019 FRITSCH jest częścią grupy MULTIVAC. Od roku 2022 firma GETH, w porozumieniu z firmą MULTIVAC, promuje markę FRITSCH na rynku polskim.

O marce FRITSCH

FRITSCH  istnieje  na  rynku już prawie  100 lat  i wyróżnia się na tle konkurencji solidnością wykonania i ciekawymi koncepcjami  inżynieryjnymi. Wciąż potwierdza swoim wykonaniem jakość – firmując urządzenia hasłem „made in Germany”. Masowa bylejakość w tym przypadku nie  zdołała przedrzeć się do standardów urządzeń. Dobre rzemiosło oraz wiedza technologiczna są łatwo dostrzegalne przez użytkowników. Dziesięciolecia pracy na rynku w bliskich relacjach z klientem końcowym (piekarzem, cukiernikiem) owocują zarówno standardowymi rozwiązaniami z wieszaka dla małych, średnich i przemysłowych zakładów oraz rozwiązaniami szytymi na miarę. W ofercie nie są pomijani ani duzi, ani mali przedsiębiorcy. Dlatego oprócz licznych przemysłowych użytkowników, na rynku spotkać można rzeszę rzemieślników użytkujących urządzenia FRITSCH. Motorem rozwoju marki Fritsch jest problem o zakresie globalnym, tj. brak rąk do pracy w zakładach produkcyjnych. Dlatego też zainteresowanie liniami do drożdżówek, naśladującymi pracę rąk ludzkich, wciąż rośnie. Inżynierowie i projektanci FRITSCH oddają się poszukiwaniu niezawodnych rozwiązań, mając na uwadze, że najważniejszym aspektem przemawiającym za doborem urządzenia  jest  delikatna  obróbka,  chroniąca  ciasto   i jego specyficzne (typowe dla danego regionu) właściwości. W taki oto sposób powstają linie, które rozumieją i realizują rzemieślniczy aspekt produkcji, zastępując wiele rąk do pracy. Wszystkie maszyny testowane są  z  udziałem oryginalnych surowców przed dostawą do klienta, ponieważ FRITSCH nie chce ograniczać się  wyłącznie  do  projektowania  i   budowania maszyn cukierniczych, ale chce świadomie wpływać na wyniki w zakresie jakości. Klienci, którym uda się wyrwać od swoich obowiązków na pokazy organizowane w  firmowym  salonie  są zachwyceni różnorodnością prezentowanego sprzętu. Rozrastająca się rodzina urządzeń marki FRITSCH to efekt mocno rozbudowanej sprzedaży na całym świecie, która liczy ok. 50 przedstawicielstw.

Wałkownice ROLLFIX

Z marką FRITSCH kojarzą się najczęściej spotykane w piekarniach lub cukierniach wałkownice nazwane przez producenta ROLLFIX. Produkowane na rynek, znacznie wykraczający poza Europę, Rollfixy szybko stały się popularnym wyposażeniem. Nazwa zaś wbiła się w świadomość tak głęboko, że wałkownice nazywamy dziś synonimicznie rollfix. Jest to świadectwo tego, jak ważne miejsce zajmuje wałkownica FRITSCH i jak wiele egzemplarzy pracuje na rynku. Naturalnie wymagania  dotyczące  wydajności  i stopnia automatyzacji w piekarniach stale rosną   i są na tyle zróżnicowane, że sprawdzony, by nie rzec kultowy, ROLLFIX występuje dzisiaj w kilku wersjach. Abstrahując od rozszerzonej funkcjonalności, wszystkie modele mają najważniejsze zalety, którym ROLLFIX zawdzięcza sukces, tj. bardzo delikatna obróbka ciasta, niezwykle wytrzymała konstrukcja ze stali nierdzewnej, która radzi sobie z największymi obciążeniami podczas pracy ciągłej. Urządzenie jest łatwe w czyszczeniu dzięki praktycznemu systemowi szybkiego zwalniania naciągu taśm i łatwo dostępnym profilom ze stali nierdzewnej. Użytkownicy krótko opisują swoje Rollfixy: kompaktowy, stabilny, niezawodny, łatwy w ob- słudze i elastyczny w zastosowaniu. Bazowy model (Rollfix basic) ma napęd nożny, polecany tym, którzy sami wolą mieć kontrolę nad wałkowa- niem. Ten sam model w rozbudowanej wersji ma zintegrowaną wydłużarkę pod stołem roboczym. W ten sposób ekonomicznie i racjonalnie przygotowuje się ciasto, odbierając je po tej samej stronie, po której zostało podane do urządzenia. Opcjonalnie do wałkowarki może być zamontowany również posypywacz mąki. Model premium wałkowarki jest modelem wysoce wygodnym, elektrycznym, w którym cały proces wałkowania z ustawieniem szczeliny przebiega samoczynnie. Obsługa koncentruje się wyłącznie na panelu sterowania.

Naturalnie wymagania  dotyczące  wydajności  i stopnia automatyzacji w piekarniach stale rosną   i są na tyle zróżnicowane, że sprawdzony, by nie rzec kultowy, ROLLFIX występuje dzisiaj w kilku wersjach. Abstrahując od rozszerzonej funkcjonalności, wszystkie modele mają najważniejsze zalety, którym ROLLFIX zawdzięcza sukces, tj. bardzo delikatna obróbka ciasta, niezwykle wytrzyma- ła konstrukcja ze stali nierdzewnej, która radzi sobie z największymi obciążeniami podczas pracy ciągłej. Urządzenie jest łatwe w czyszczeniu dzięki praktycznemu systemowi szybkiego zwalniania naciągu taśm i łatwo dostępnym profilom ze stali nierdzewnej. Użytkownicy krótko opisują swoje Rollfixy: kompaktowy, stabilny, niezawodny, łatwy w ob- słudze i elastyczny w zastosowaniu. Bazowy model (Rollfix basic) ma napęd nożny, polecany tym, którzy sami wolą mieć kontrolę nad wałkowa- niem. Ten sam model w rozbudowanej wersji ma również dla przemysłowej, niezmordowanej produkcji w trybie ciągłym firma Fritsch ma swój model wał- kowarki. Sterowanie komputerowe, prędkość wałkowania 60 m/min, posypywanie mąką oraz automatyczna rolka nawijania pozwalają na wałkowanie bardzo dużych ilości. Różnorodność modeli po- zwala na to, że odpowiednia wałkowarka trafia we właściwe miejsce i pod konkretne zadanie.

Warto przytoczyć historię konkursu z okazji 50-lecia nieprzerwanej produkcji Rollfixa. Konkurencja była prosta. Poszukiwano najstarszego modelu wałkowarki, będącego w użyciu. Kusząca nagroda w postaci nowej wałkownicy zmotywowała użytkowników do zgłaszania swoich maszyn do konkursu. Niektórzy deklarowali od razu, że w razie wy- granej i tak nie porzucą swojej wiernej towarzyszki z manualną obsługą. Zwycięzcą został Rollfix pracujący w pizzerii w Niemczech; okazało się, że jest to jeden z pierwszych wyprodukowanych modeli z lat 50. Zatem jeśli ktoś rozpatruje zakup pod kątem wytrzymałości, to jest to urządzenie zdecydowanie wysoce trwałe.

Bolączką większości polskich zakładów są ograniczenia lokalowe w konfrontacji z realizacją oczekiwań konsumenta w zakresie różnorodności wyrobów. Dlatego linia VARIOFLEX M700 jest tak dobrze przyjęta przez polskie zakłady produkcyjne. Charakteryzuje się wyjątkowo kompaktowymi wymiarami (ok. 8 × 1,5 m). Z udziałem linii powstają bułki cięte, zawijane, nadziewane czy sztancowane. VARIOFLEX M700 może być zindywidualizowana, w zakresie konkretnych rozwiązań. Tutaj sprawdza się doświadczenie inżynieryjne pracowników FRITSCH. Na początku linii znajduje się seryjna gło- wica kalibrująca, która poprzez podawanie ciasta z wałka gwarantuje ciągłość i jednolitość pod względem  wagowym  wstęgi.  Głowica  eliminu-  je konieczność podmiany wałków z kończąca się wstęgą, nie ma potrzeby kolejno łączenia wstęg, praca jest nieprzerwana. Napęd taśmy z impulsatorem dba o absolutnie równomierny transport wstęgi ciasta. Powoduje to m.in. dokładne sterowanie długością cięcia oraz pewne uchwycenie punktu nadziewania. Linia VARIOFLEX M700 może ciąć i sztancować, ma dynamiczny napęd silnikowy. Gilotyna tnąca wytwarza dużą liczbę skoków, dba o absolutną precyzję cięcia. Produkcja przebiega przy tym zdecydowanie ciszej, co przy pracy ciągłej ma nie- bagatelne znaczenie. Sterowanie linią VARIOFLEX M700 odbywa się wyłącznie cyfrowo. Do wyboru jest około 100 różnych programów produkcji   (z opcją rozszerzenia), które można zapisać za- równo w pamięci sterowania, jak i na nośniku zewnętrznym, np. USB. Nowa koncepcja sterowania realizowana jest za pośrednictwem 10-calowego wyświetlacza dotykowego. Wysoka rozdzielczość ekranu oraz ergonomiczne rozmieszczenie przycisków niezmiernie ułatwiają obsługę.

Dzięki dużej liczbie opcji dodatkowych (wałki tnące, dekorujące) linię VARIOFLEX M700 można skonfigurować, w zależności od różnorodnego asortymentu pieczywa cukierniczego i indywidualnego trybu pracy. Również w napiętym rytmie pracy bez długich przestojów. Zmiana narzędzi polega na wykonaniu raptem kilku ruchów ręką. Czy to ciastka nacinane czy składane, nadziewane czy sztancowane – to właśnie VARIOFLEX M700 najlepiej spełnia wymagania polskich  piekarzy. W tym przypadku produkcja wyrobów z ciasta drożdżowego, w kształcie litery D nie sprawia żadnych kłopotów. Na etapie zamówienia można elastycznie dopasowywać różne długości stołów oraz pozostałe moduły, które służą kreowaniu produktów. Doradca handlowy wskaże możliwie racjonalne rozwiązania, również pod kątem ergonomii prac. Dostępne moduły, jak walce, stacje natrysku są opcjami, które  można  doposażać  na każdym etapie. Wykonanie ze stali nierdzewnej, mocne i stabilne, potwierdza się w trakcie wieloletniej eksploatacji. Oczywiście w zakresie higieny nie pozostawiono żadnych newralgicznych miejsc, projekt linii VARIOFLEX M700 z góry zakładał eliminację  trudno  dostępnych  miejsc, a wszystkie podzespoły zdejmowane są bez użycia narzędzi.

Podziel sie tym artykułem w social media: